Holly Pierlot: Tajna uspješnoga majčinstva

A Mother's Rule of Life. How to Bring Order to Your Home and Peace to Your Soul

Evo, ovaj put nešto duži post u odnosu na prošli. Mislim da ga knjižica zaslužuje, obzirom na to koliko sam razvukla njezino čitanje, a razvukla sam ga u nedogled.

Tajna uspješnog majčinstva ne daje nikakvu uspješnu formulu, već govori o majčinstvu kao pozivu i poslanju za koje se treba moliti svaki dan i tražiti snagu od Gospodina. Sama autorica došla je na rub snaga kao majka i vidjela da ne može više dalje. Dakle, Holly Pierlot je žena koja piše iz svog vlastitog iskustva odgajanja petero djece.

Autorica se služi takozvanim majčinim pravilom. Biti majka je poziv. Biti časna sestra u samostanu je također poziv. 

Časne sestre imaju uredan život. Točno se zna kada je vrijeme za rad, molitvu, obrok, spavanje, odmor... Ne znam mnogo o njihovom životu, no ono što znam jest da se one uistinu drže reda, da rade naporno i da mnogo mole.

Danas većina majki radi. Djeca su u vrtiću i školi. Kad se svi vratimo kući slijedi strka oko ručka, čišćenja, pisanja zadaće, brige o rublju... Jednostavno nemaš vremena ni za sebe, možda čak ni za priču prije spavanja dječici, muža niti ne vidiš. Znaš da su svi tu negdje i cijelo vrijeme radiš sve to za njih. Čak i ako si kod kuće, nema šanse da obaviš sve što trebaš, da budeš odmorna, nenapeta i nestresirana. A kada imaš više djece? To poslanje postaje sve teže i teže.

Stoga majčino pravilo nastoji uvesti red u život, nešto slično samostanskom životu. Međutim, tu nije u pitanju samo raspored kojega se valja držati. Jer ako ćemo o rasporedu, učinit će nam se da je prenaporan, nefleksibilan, da ga se nemoguće pridržavati. No, ako se u tom pravilu traži Boga, onda će ga se i pronaći, A biti će i mnogo prilika za molitvu.

Kako sam počela čitati, bila sam dirnuta i odmah se rasplakala jer sam vidjela da je moje iskustvo vrlo slično njezinu iskustvu. A onda kada je autorica počela govoriti što to znači majčino pravilo, digla mi se kosa na glavi i rekla sam da je to nemoguće, da stvarno pretjeruje, pa bih stala s čitanjem. Ali znala sam da je sve što piše istina i onda bih smogla snage za još nekoliko stranica.

Moj problem je bila obeshrabrenost. Ja to ne mogu, pa se ne moram ni truditi. Vrlo je lako pretvarati se da je sve u redu, iako ništa nije u redu. Možeš tako živjeti neko vrijeme, ali prije ili kasnije svi će puknuti. Stoga je bolje riješiti probleme u obitelji mnogo prije.

Pet je ključnih prioriteta bračnoga poziva:
  • Molitva
  • Vlastita osobnost
  • Supružnik
  • Roditelj
  • Hranitelj
Svaki od ovih prioriteta, autorica obrazlaže u knjizi. Stoga knjigu toplo preporučujem kršćanskim majkama i majkama više djece. 

Kerstin Gier: Nevjesta je, nažalost, rekla ne

Die Braut Sagt Leider Nein


Nevjesta je, nažalost, rekla ne je vrlo jednostavan i lako čitljiv roman, napose zabavan i komičan. Radnja se odvija u Njemačkoj, a vrti se oko mlade Elisabeth i njezinih zgoda s Alexom, njezinim dečkom. Kad bih napisala nešto više, otkrila bih previše sadržaja. Stoga će ovo biti ekstremno kratak post, a ja ću samo još poručiti: Uživajte u čitanju!

Ispovijesti ruskog hodočasnika svojem duhovnom ocu

Otkrovennye rasskazy strannika duhovnomu svojemu otcu

Ispovijesti ruskog hodočasnika svojem duhovnom ocu, prvi su puta obajavljene oko 1870. godine. Da, da,  1870., toliko su stare ove ispovijesti. Pazite, zapisani događaji nisu fikcija, već su to prave ispovijesti. No ne znamo ni točno vrijeme odvijanja ovih događaja, osim što znamo da hodočasnik luta po sibirskim poljanama, a sam hodočasnik nam ostaje anonimac.

No taj anonimac jest hodočasnik i bogotražitelj, kaže za sebe na samom početku da je po milosti Božjoj kršćanin, po djelima grešnik, po zanimanju beskućni hodočasnik najnižeg staleža, koji luta od mjesta do mjesta. A zašto luta? Jer je čuo riječi "Bez prestanka se molite!" (1 Sol 5,17). Kako se možeš bez prestanka moliti, što to znači? To je nemoguće. Ta pitanja su ga toliko zaintrigirala, da je najzad ne pronalazeći odgovora, najprije rasprodao sve što je imao, potom uzeo Bibliju, čislo, nešto dvopeka i malo soli, te krenuo na put.

Nakon što je već dugo putovao napokon je susreo jednog starca koji mu je pomogao otkriti više o neprestanoj molitvi. Riječ je o Isusovoj molitvi ili molitvi srca, koja glasi:

"Gospodine Isuse Kriste, 
smiluj se meni grešniku."

Ova molitva je bila ono što je on tražio. Neprestano ponavljajući ove riječi ustrajno i u poslušnosti. Kako je molio, što je sve doživio i spoznao o molitvi, ne mogu prepričati. Za to je potrebno uzeti knjižicu u ruke te pročitati i sam iskusiti.

Na putu je doživio svega, dobroga i lošega, susreo mnogo ljudi, doživio neopisivu sreću, spoznaje, progonstvo, orobljavanje, napasti, mir, šibanje, oduzetost, ozdravljenje, bio utješen, širio molitvu, živio od providnosti, uistinu kako i sam kaže - bilo je svega, i dobra i zla. Ali u svim tim stvarima, on je uvijek zahvaljivao Bogu.

Malena je to knjiga koju sam sada čitala po drugi put. Mogu reći da mi se prvi put činila nevjerojatnom, ali zanimljivom. A sada sam u njoj otkrila i više od pouke o molitvi. Hodočasnikove ispovijesti su jednostavne i zanimljive, a najzad su u meni stvorile želju za molitvom.